Yozgat Gezi Rehberi


0

İç Anadolu’nun merkezinde bulunan Yozgat başkent olan Ankara’ya 217 km mesafede olan bir ildir. Batıda Kırşehir, kuzeyde Çorum, Amasya, Tokat, doğuda Sivas ve güneyde Kayseri ve Nevşehir ile komşu olarak konumlanmaktadır. Yozgat’ın çok fazla ilçesi bulunmaktadır. Yozgat merkezden çok ilçelerinde gezilip görülmesi gereken yerler daha fazladır. 

Havalimanına Ulaşım Bilgileri

Yozgat’ta havalimanı bulunmadığı için Yozgat’a yakın olan Ankara ve Sivas illerindeki havalimanları kullanılmaktadır.

Esenboğa Havalimanına Toplu Taşıma İle Ulaşım

Ankara’da Esenboğa havalimanı vardır. Ankara’ya ulaşım sağlandığında AŞTİ’den toplu taşıma araçları ile çok makul bir ücretle havalimanına ulaşım sağlanmaktadır. 2 saatte tam 2.50 TL, indirimli olarak 1.75 TL ile ulaşım sağlanır

Esenboğa Havalimanına Servis İle Ulaşım

Diğer bir seçenek ise havalimanına ulaşım sağlayan servislerdir.  Bu servisler de güzergâh olarak AŞTİ – Kızılay (Gama iş merkezi) – Tren garı karşısı (Arena stadı F kapısı önü) – AKM (19 Mayıs stadı B kapısı) – Ankara Esenboğa havalimanıdır. Servislerle ulaşım 1 saat 20 dakikada ve 11 TL gibi bir ücretle sağlanır.

Esenboğa Havalimanına Taksi İle Ulaşım

Son seçenek olarak taksi tercih edilebilir. Ücret biraz fazladır ama daha çabuk gitme imkânı vardır.

Nuri Demirağ Havaalanına Ulaşım

Sivas’ta ki Nuri Demirağ havalimanına ulaşımda ise, ilk olarak Sivas’a varmak gerekmektedir. Sonrasında toplu taşıma araçları kullanılabilir, araç kiralanabilir ya da servisler kullanılır.

Yozgat’ta Gezilecek Yerler

Yozgat ortalama 2 günde gezilebilir. En güzel zamanları ilkbahar aylarıdır.

Yozgat Saat Kulesi

Yozgat’ın tam merkezinde yer alır. Tevfik Zade Ahmet Bey tarafından yaptırılmıştır. Yapan kişi Şakir Ustadır. Zemin kattan başlayarak çanlara kadar 7 kat bulunmaktadır. Saat kulesi için Yozgat şehrinin sembolüdür diyebiliriz.

Müzeler

Yozgat Müzesi ( Nizamoğlu Konağı)

Bu konak İstanbulluoğlu Mahallesi’nde yer alır ve 1871 yılında yaptırılmış ve konut olarak yıllarca kullanılmış olup sonrasına kız sanat okulu ve tekel deposu olarak kullanılmıştır. 1985 yılında müze olara faaliyete açılmış olan müzenin alt katında arkeolojik eserler, üst katında etnografik eserler yer almaktadır.

Karslıoğlu Konağı ( Arkeoloji Müzesi)

Karslıoğlu Konağı sungurlu sokakta bulunmaktadır.1883 yılında yapılmıştır. Bodrum kat dâhil olmak üzere 3 kattan oluşmaktadır. Bu konağın en önemli özelliklerinden biri ise Atatürk Yozgat’a geldiğinde bu konakta konaklamasıdır. 

Saraykent Kaplıcaları

Saraykentte bulunan Saraykent Kaplıcaları Yozgat’a 71 km uzaklıktadır. Her sene turistleri ağırlayan bu kaplıcalarda su sıcaklığı 70 – 74 derece arasındadır ve içeriği bakımından romatizma, kırık, çıkık, kadın hastalıkları, nevrit gibi hastalıklara iyi geldiği sağlık bakanlığı tarafından yapılan testlerde onaylanmıştır. 

Cavlak Boğazlıyan Kaplıcaları

Boğazlıyan ilçesindeki Bahariye köyünde yer almaktadır. Yozgat’a 92 km uzaklıkta ve Boğazlıyan’a 4 km mesafede yer almaktadır. Kaplıcadaki suyun sıcaklığı 30 – 40 derece arasındadır. Suyun içeriği bakımından romatizma, eklem ağrıları ve kireçlenme, sinirsel hastalıklar, beslenme bozuklukları, kalp ve kan dolaşımı, kadın hastalıkları, karaciğer, mide safra kesesi taşları ve kırık, çıkık hastalıklarına biyo gelmektedir.

Yozgat Sarıkaya Kaplıcaları

Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde yer almaktadır. Yozgat merkeze 77 km uzaklıktadır. Bu kaplıcadaki suyun sıcaklığı 48 derecedir. Kadın hastalıklarına, spastik ağrılara, spastik kilitleri, karaciğer ve safra kesesi taşlarına ve cilt hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Bu kaplıcanın içerisinde otel ve konaklama mevcuttur. Ulaşımı oldukça kolaydır. 

Gelin Kayası

Gelin kayası nohutlu tepesinin arkasında yer almaktadır. Yozgat halkı tarafından deveye binmiş geline benzetildiği için bu isim verilmiştir. Anlatılanlara göre eşkıyalar gelin alayının önünü keser. Eşkıyaların amacı gelini kaçırıp köle pazarında satmaktır. Gelin alayındaki erkekler eşkıyalara diklenir ve çıkan kavgada hepsi ölür. Gelin ve damat kaçar. Tam yakalanmak üzereyken gelin ve damat dua ederler. ” Allah’ım bizi bu eşkıyaların eline düşürme ya taş et ya kuş et ” derler ve damat haricindeki tüm canlılar taşa dönüşür. Yalnız damat kuş olur uçar. Bu kaya böyle bir efsaneye ev sahipliği yapmaktadır.

Yozgat Çamlığı Milli Parkı

264 hektarlık bir alana sahip olan bu park 1958 yılına milli park olarak ilan edilmiştir.  İçerisinde Kafkas çamı olarak bilinen 400 – 500 yıllık karaçam türü ağaçlar bulunmaktadır. Manzarası, yaban hayatı, bitki örtüsü, kış ve yaz ayları olanakları, bol oksijenli havası olan görülmesi gereken yerler arasındadır. Merkeze çok yakın konumda olması sebebiyle konaklama, yeme, içme gibi ihtiyaçlar bakımından rahatlık sağlamaktadır.

Yozgat Fatih Tabiat Parkı 

2007 yılında yeniden düzenlenmiş olup ziyaretçiye açılmıştır. Piknik için mangal yerleri, yürüyüş yolları, spor tesisleri, çocuk oyun parkları bulunmaktadır.

Bozok Yaylası

Bozok Yaylası delice ırmağı ve Çorum suyuna ulaşan vadiler arasında bulunur. Muhteşem bir manzaraya sahiplik eden bu yaylada dağlara karşı muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

Kazankaya Kanyonu

Yozgat’ın Aydıncık ilçesinde bağlıdır. Kazankaya kasabasında yer alır. 

Yozgat Festivalleri

Yozgat’ta geleneksel gurbetçiler şöleni, uluslararası sürmeli festivali, uluslararası baharın kültür şenliği, Çayıralan bal ve kültür festivali gibi festivaller düzenlenmektedir.

Yozgat İklim Ve Hava Durumu

Yarı kurak karasal iklimi hâkimdir. Deniz etkisine kapalı olduğundan dolayı yazlar sıcak ve kurak kışlar soğuk ve yağışlı geçer.

Yozgat’ın Meşhur Yemekleri

Tandır kebabı, helle çorbası, arabaşı çorbası, düğürcük çorbası ile meşhurdur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir