Sarımsaklı Ayvalık Gezilecek Yerler? Sarımsaklı’ ya Nasıl Gidilir?


0

Sarımsaklı bölgesi Balıkesir’in Ayvalık semtinde bulunan ufak bir yaşam yeridir. Son senelerde nüfusu farklı olarak artsa da gerçek yoğunluğu yaz mevsiminde görülmektedir. Gezi alanı yaz ayları dışında boş küçük bir kasaba görünümü sunmaktadır. Havaların güzelleşmesi ile beraber yazlıkçılar akın eder ve bu ufak kentin kapıları aralanır. Öte zamandan kente Balıkesir merkezinden otobüs ile beraber Ayvalık’tan minibüslerle gidebilirsiniz. 

Gezilecek Büyülü Yerler 

Daha fazla deniz ticareti tarafından ön plana gelebilen tatil köyü Sarımsaklı, aynı Ege Bölgesi’ndeki farklı destinasyonlar benzeri tatil beraberinde gezilebilecek yerler ve denize atlanacak güzel plajlar açısından çokça zengin haller yaparken; doğal güzellemeler açısından sınırlı olanaklara sahiptir. Buralarda, farklı öyküleri olan durumlar ve eşsiz manzara güzelliği sunan değişik noktalar da vardır.

Ayvalık ve Sarımsaklı aralarında yer alan Şeytan Sofraları, kayalık yerlerde oluşan bir dağdır. Ayvalık’a 10 km mesafede olan nokta da aynı anda seyir tepesi durumu da vardır. En uç kısmında sofraya benzeyen bir figürde olan taşlardan dolayı buraya sofra deniyor ve şeytana ait olduğu iddia edilmiş fazla büyük bir ayak izi olması, buranın adına Şeytan Sofrası denebilmesine neden olmaktadır.

Ayak izleri, şimdilerde çevresi büyük demirler ile güven altına alındı. Manzara izleme söz konusu olabildiğinde ilk zamanlarda çıkan Şeytan Sofrası, eski lav kalıntılarını meydana çıkması ile oluşmuş doğal birer keşiftir. Genelde gün batımı saatlerinde tercih edilebilen hal, Sarımsaklı içinde yer alan en tatlı Ege oluşumlarından birisine sahip olmasıdır.

Buralardan Ayvalık ve Sarımsaklı güzelliğine eşsiz bir şekilde, keyifle izleyebilirsiniz. Ayvalık’ da bulunduğunuz süre zarfında Sarımsaklı’ da gezmeyi düşündüğünüz yerlere kesinlikle Şeytan Sofrası adı verilen yeri ve şeytanın ayak izi olduğu söylene yapıyı da istediğiniz gün görebilirsiniz.

 Sayısız Mekânlarla Dolu 

Sarımsaklı plajı Ayvalık’ ın Küçükköy beldesine bağlı olan en fazla tercih edilen plajlardan bir tanesidir. Ortalama 7 kilometrelik uzunluğu olan yerin, 100 m genişliğinde denizi görülebilecek kumsal yeri vardır. Gayet sağlıklı, halka açık sunulan ve ücretsiz biçimde hizmet sunulan Ayvalık Sarımsaklı Plajı’nın deniz, kum ve sahili baya temiz olabilmesinin yanı sıra suyu az serin olmaktadır.

Denizinin sığ olabilmesi ile beraber iyi şekilde yüzme eğitimi olanlar için uygun olabilen plaj, aynı şekilde çocuklu kişiler tarafından da deniz keyfi almak amacıyla pek gidilmemektedir. Buralarda, bir yandan yüzme keyfi sunarken, diğer yandan incecik kumsalla güneşin tadını çıkartabilir ve sahil yolu boyunca bölgelerde yer alan denizle bir kafelerden güzel içeceklerinizi içebilirsiniz. Plaj yerine ek olup Ayvalık Sarımsaklı Plajı sahil şeritlerinde resmi kamp yerleri ve farklı kalma tesisleri de vardır. 

Ayvalık’a 10 km ilerde olan plaj, bölge halkı tarafınca da denize girebilmek için yoğun bir biçimde tercih yapılmaktadır. Kişilere yüzme keyfi sunan plaj etrafından hareket edebilen tekne gezileri ile Ayvalık Cunda Adası turlarına katılabilir, açık deniz sefasıyla tatil keyfinizi güzelleştirebilirsiniz. Ayvalık’ın önemli mekânlarından olan Alibey Adası ismiyle da anlaşılan Ayvalık Cunda Adası, otantik havası ve etkileyici hali ile gezilecek yerler içindedir. 

Yaz Aylarının Vazgeçilmezi 

Taşlı Manastır adıyla da duyulan Tımarhane Adası, Ayvalık’ a bağlı Sarımsaklı ilçesinde yer alır. 19. yüzyılın başlangıcında psikoterapi merkezi amacı ile kullanılan ve diğer çiftlik evlerinin olduğu bir noktadır. Ayvalık’ın öne çıkabilen yerleri içindeki Şeytan Sofrası’nın hızlı şekilde yanı başında olmasından kaynaklı devamlı ziyaret edilen güzel yerlerden birisi olma şekliyle ön plana geçmektedir.  


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir