Müze Kart Nedir? Müze Kart Nasıl Alınır? Müze Kart Fiyatları 2022


0

Bu, geçmişle ilgilenen kültür ve sanat tutkunlarına avantajlarla dolu tarihi fırsatlar sunan bir karttır. Medeniyetin hobilerini, düşüncelerini, inançlarını ve yaşam tarzlarını koruyan, size bu mirası sınırsız bir yıl boyunca geleceğe aktarma fırsatı veren müzeleri ziyaret edin. Ülkemizde Müze kart, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde olan 300’den fazla müze ve ören yerini ücret ödemeden ziyaret edebilirsiniz, tarih boyunca bir yolculuk yapın.

Günümüzün en önemli etkinliklerinden biri müzeyi gezmektir. Çünkü ülkemiz medeniyetin doğduğu yer ve birçok antik kent var. Bu yerleri ziyaret etmek için müze kartı satın almanız gerekiyor. Özellikle İstanbul, İzmir veya Ankara gibi bir şehirde yaşıyorsanız mutlaka müze kart almanız gerekecektir. Müzeye girişte kullanılan karta müze kartı denir. Müze Kart ile Kültür ve Turizm Bakanlığı ve KKTC’ye ait tüm müzelere giriş yapabilirsiniz.

Ayrıca yılda bir kez ücret ödüyoruz. Müze kartlarınızı başkasına ödünç veremezsiniz. Hem yasaktır hem de anlaşılması kolaydır. Müze kartlar ile Türkiye’nin her yerinde müzeleri ziyaret edebilirsiniz. Ziyaret edeceğiniz müze sınırlaması bu kart sahiplerine yoktur. Sizde müzelerimizi gezmek isterseniz hemen müze kartı edinmelisiniz. Yeni yıl ile fiyatlar yenilecektir. Vakit kaybetmeden bir müze kart edinmelisiniz.

Ücretsiz Biletler Kimler Kullanabilir?

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları 17 yaş ve altı ile 65 yaş ve üstü çocuklar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Gazi, şehit ve gazilerin eşleri ve çocukları ile refakatçileri Özel ve konsinye memurları ICOM, ICOMOS ve UNESCO kart sahipleri Basın Kartı Anahatları Kültür ve Turizm Bakanlığı yabancı memurları ile refakatçileri ve emeklileri, eşleri ve çocukları, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Bürosu tarafından kabul edilen konuk ve heyetler, refakatçileri ve yabancı tur operatörleridir.  

İndirimli MüzeKartlar

Devlet Tiyatrosu: Devlet Tiyatrosu’nun kurulu sahnelerinde gösterilen etkinliklerde %40 indirim fırsatı. 

İstanbul Şehir Hattı: Eminönü, Beşiktaş ve Ortaköy iskelelerinden kısa boğaz turlarında %25, uzun boğaz turlarında %20 indirim.

 Harbiye Askeri Müzesi: Tüm biletlerde %20 indirim. Rahmim. Koç Müzesi: Tam biletlerde %20, müze mağazalarında %10 indirim.

 Müzekartını ne zaman kullanabilirim? Müze kartı 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren geçerli olacaktır. Kültür ve Turizm Bakanlığı, tarihi değerimizi göstermek ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tarih bilincini artırmak amacıyla bu harita projesini gerçekleştirmiştir. 

Müze Kart Nasıl Alınır?

Müze kart satın almak istiyorsanız müzenin bilet başvuru ofisiyle iletişime geçmeniz gerekmektedir. Müzenin bilet gişesine giderek online satış sistemine girerek başvuru yapabilirsiniz. Yine de en uygun yöntem satış noktalarına gitmek yerine internetten üye olmanızdır. Online başvuru yaparken kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. POS’ tan alışveriş yapmak istiyorsanız müzeye gitmeniz gerekiyor. Ancak, tüm müzeler onu bulamıyor. Bu nedenle, bir işi güvence altına almak için çevrimiçi başvurmak daha mantıklı. Müze kart satın alma konusunun ardından Müze kart için ihtiyacınız olan belgeleri bulmanız gerekiyor.

Müze Kart Başvurusunda Lazım Olan Belgeler

MüzeKart’ a başvurmak için mağazaya gittiğinizde kimliğinizi yanınızda bulundurmanız yeterli. Eskiden fotoğraf isteyebiliyordum ama bugün fotoğrafı nüfus cüzdanıma koyup kartı çıkartabiliyorum. Online başvurunuzun bir fotoğrafını isteyebilirsiniz. Öğrenci kimliğinizle birlikte müze kartınızda indirimden yararlanmak istiyorsanız, lütfen öğrenci kimliğinizi veya kayıt belgenizi getiriniz. Müze kartı, alındıktan sonra bir yıl süreyle geçerlidir. Kartınızı aldıktan bir yıl sonra sona erer ve yenilenmesi gerekir. Bunu yapmak için yeniden başvurmanız ve ücreti ödemeniz gerekir.

Müze Kart fiyatları 2022 

Müze kart çok uygun fiyatlı bir karttır. Daha önce de belirtildiği gibi, yıllık ödeme ile istediğiniz kadar müze ziyaret edebilirsiniz. Düzenli olarak seyahat ediyorsanız, yıllık üyelik ücretini kolayca düşebilirsiniz. Her yıl müzekart ücretleri yeniden güncellenmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir