Manisa Gezi Rehberi


0

Ege Bölgesin’de yer alan Manisa şehzadeler şehri olarak da bilinir. Antik kaynaklar bakımından da zengin olan bu ilimiz gezilip görülmesi gereken iller arasında ilk sıralarda yer alıyor. Yaz ve kış aylarında turistik bakımdan da zengin olan Manisa turizme katkısı en büyük olan iller arasındadır. Denize kıyısı olmayan bir il olsa da denize yakın bir konumda bulunuyor. Manisa ilini oluşturan en önemli akarsu Gediz’dir. Bu nehrin üzerine kurulu olan Demirköprü barajı sayesinde ilin elektrik üretimi de karşılanıyor. Manisa her mevsim gezilebilecek iller arasında yer alırken yolunuz ege bölgesine düştüğü zamanlarda mutlaka gidip görmelisiniz. Ormanlık alanların daha fazla olduğu Manisa’da zeytinlik ve bağ alanları da oldukça fazla alanda yer almaktadır.

Havaş Otobüsleri İle Havaalanına Ulaşım

Manisa iline en yakın mesafede olan Adnan Menderes Havaalanına havaş otobüsleri ile yolculuk yapabilirsiniz. İlin otogarından hareket eden bu otobüsler ile uygun fiyatlarda ve konforlu yolculuk yapmanız da mümkündür. Havaş otobüsleri otogarın 39 numaralı peronunda yer alıyor. Yapacağınız yolculuk hakkında yetkililerden bilgi alabilirsiniz.

ESHOT Metro İle Havaalanına Ulaşım

Havaalanına diğer ulaşım şekillerinden biri de Manisa’dan İzmir’e giderek İzmir otogarından ESHOT metro ile havaalanına ulaşım sağlayabilirsiniz. 204 numaralı metrolar ile yolculuğunuzu daha kısa sürede ve konforlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Taksi İle Havaalanına Ulaşım

Toplu taşıma araçlarını tercih etmek istemezseniz özel taksi ile havaalanına ulaşım sağlayabilirsiniz. Sizler için daha kişisel ve rahat yolculuk yapabilme seçeneklerinden biri olacaktır. Ulaşım fiyatlarını firma sahiplerinden öğrenebilirsiniz.

Manisa Gezilecek Yerler

Manisa Kalesi

Manisa’nın ilçe merkezinde yer alan Manisa Kalesi Sipil Dağının kuzey tarafında yer alıyor. Surlar ile çevrili olan bu kale Bizans döneminde kullanıldığı biliniyor. Tarihi bakımdan önemli bir yapıya sahip olan Manisa Kalesi gidip görülmesi gereken yerler arasında ilk sırada yer alıyor.

Kule Evleri

Gezilecek yerler arasında bulunan kule evleri Osmanlı Dönemi zamanının dokusunu olduğu gibi yansıtıyor. Şehrin her noktasında rastlayacağınız bu evler Türk evi olarak da biliniyor. İki katlı olarak tasarlanan bu evler geniş aileler için inşa edilmiştir. Kula ilçesinde yer alan bu evleri mutlaka gidip görmelisiniz. 

Niobe Doğal Anıtı

Sipil Dağı’nda yer alan Niobe Doğal Anıtı Niobe’nin hikâyesine ait bir yapıdır. Bir efsaneye göre anlatılan bu anıt göz çukuru şeklide yer alan kısımlarından dolayı Ağlayan Kaya olarak da anılıyor. Doğal yapıtlardan olan bu anıt Manisa’ya yolunuz düştüğünde görmeniz gereken yerler arasındadır.

Turgutlu Seyir Tepesi

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde yer alan seyir tepesi şehrin bütün her yerini kolaylıkla izlemenizi sağlıyor. Tepeye çıktığınızda mükemmel manzaraya şahit olarak unutulmaz anlarınıza yenilerini ekleyebilirsiniz. 

Turgutlu Kent Müzesi

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde yer alan bu müze tarih kokan yerlerden biridir. 1900’lü senelere kadar hükümet konağı olarak kullanılan bu yapıt günümüzde müze olarak gelmiştir. Ücretsiz olarak gezebileceğiniz Turgutlu Kent Müzesi Cumhuriyet Dönemi’nden kalan yapıtlardan birisidir.

Sarıgöl Afşar Barajı

Manisa ilinin Alaşehir Çayı üzerine yapılmış Afşar barajı en sevilen yerler arasında ilk sıralarda bulunuyor. Barajın etrafında yer alan cafeler ve restoranlar vakit geçirirken aynı zamanda baraj çevresinde pikniğinizi de yapabilir, eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz. Yolunuz düştüğü zaman dinlenmek için güzel yerlerden biridir.

Şehzadeler Parkı

Şehzadeler şehri olarak da bilinen Manisa da yer alan bu park Masal Parkı olarak da biliniyor. Tüm ziyaretçilerin uğradığı Şehzadeler Parkı çocukların dikkatini çekebilecek çizgi film karakterlerinin de heykellerini içeriyor. 

Ne Yenir Ne İçilir?


Ege Bölgesi’nde yer alan Manisa ilinin yiyecek ve içecekleri de oldukça meşhurdur. Ege yöresine göre yapılan bu yemeklerin başında Manisa Kebabı yer alıyor. Kuzu ve dana etinden yapılan kebabın tadına mutlaka bakmalısınız. Sofraların vazgeçilmez tadları arasında yer alan nohutlu mantı tadabileceğiniz lezzetli ve doyurucu yemekler arasındadır. Zeytin yetiştiriciliğinin başlarında yer alan Manisa’da doğal zeytinyağı ile yapılan bütün yemekleri tadabilirsiniz. Odun köftesi meşhur yemeklerinden biridir. Oldukça lezzetli olan köftenin tadı damağınızda kalacaktır. Şehzade tatlısı en bilinen tatlılardan biridir. Şerbet ile yapılan bu tatlıyı mutlaka tatmalısınız. Mantar tatlısı da en sevilen tatlılar arasında yer alıyor. Mesir macunu ile bilinen illerimizden olan Manisa da doğal tatlardan olan bu macunu kesinlikle tatmalısınız. Her yerde olan kokoreçin tadına Ege bölgesindeki Manisa ilinde de tatmalısınız.

Düzenlenen Festivaller

Manisa Mesir Festivali

Baharın gelişi, doğanın uyanışı için yapılan mesir festivali her yıl düzenli olarak yapılıyor. Kültürel ve sportif aktiviteler ile desteklenen bu festivalde kurulan fuar ile birlikte keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Cirit Festivali

Türklerin geleneksel oyunlarından biri olan cirit oyunu günümüzde de oynanıyor. Çeşitli etkinlikler ile düzenlenen bu festivalde kazanan yarışmacılara ödüller veriliyor.

Sarı Sultaniye Üzüm Festivali

Her yıl Eylül ayında yapılan üzüm festivalinde düzenlenen yarışmalar ile birlikte renkleniyor. Çizmeler giyilerek üzüm sularının çıkarıldığı bu festivale sizler de katılabilirsiniz.

İklim, Hava Durumu

Ege bölgesi’nde yer alan Manisa’da karasal iklim ile beraber akdeniz iklimi de görülüyor. Yaz aylarında sıcaklıklar yüksek seyrederken kış mevsiminde yağışlar yüksek oranda artıyor. Ovalık alanlarda iklim daha ılıman olarak geçer. Dağlar ve platolar kısmında da karasal iklim görülüyor. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir