Düzce Gezi Rehberi


0

Düzce ili daha önce Bolu’ ya bağlı bir ilçeyken, 1999 yılında yıkıcı depremden sonra yenilenip inşa edilerek başlı başına bir il ilan edilmiştir. Çok büyük bir il olmasa da, muhteşem doğası sayesinde görülmesi ve gezilmesi gereken bir şehirdir. 392.166 nüfusa sahip olsa da, içerisindeki fabrikalar sayesinde kendini zenginleştirmiş, birçok farklı ürünün üretimini yaparak Türkiye’nin hemen hemen her şehrine dağıtım yapmaktadır. Karadeniz’in başlangıç şehri olan Düzce, çayları, şelaleri, orman ve yaylaları ile herkesi kendisine hayran bırakmaya da devam ediyor.

Havalimanı Ulaşımı

Düzce ilinde havalimanı olmadığı için, yakın civardaki 3 tane havalimanından rahatlıkla hizmet alınabiliyor. Her ne kadar kendisi bir havalimanına sahip olmasa da, farklı 3 şehirde bulunan havalimanlarına hem otobüs hem de taksi ile ulaşım mümkündür.

En Yakın Havalimanı

Düzce iline en yakın havalimanı İzmit/ Kocaeli havalimanıdır. İzmit havalimanına hem şehirlerarası otobüs sayesinde hem isteğe bağlı olarak taksi ile ulaşım mümkün. Bir kaç şehre ulaşım sağlayan havalimanından faydalanmak isteyen Düzceliler veya misafirler İzmit havalimanını rahatlıkla tercih edebilir. 

Daha Avantajlı Alternatif

Düzce ilinde bulunup da, havalimanından uçuş yapmak isteyen kişiler için en avantajlı alternatif Ankara havalimanıdır. Sadece Türkiye içerisindeki illere değil, ülke dışına dahi uçuş imkânı sunduğu için oldukça avantajlıdır. İzmit havalimanından daha uzak olsa da, daha uygun imkânlarla uçuş hakkına sahip olursunuz.

Zonguldak Havalimanı

Düzce için diğer bir avantajda Zonguldak havalimanıdır. Bolunun doğa harikalarını gezerek ve aynı zamanda Zonguldak ilinin de şirin manzaralarını görerek havalimanına geçebilir, uçuşlarından yararlanabilirsiniz. Düzce ile arası 195.5 km olan Zonguldak iline otobüs aracılığı ile kolayca gidilebilir.

Düzce De Gezilecek Yerler

Düzce ilinin birçok gezilecek mekânı ve manzarası vardır. Bunlar hem kolayca gezilirken hem de insana ferahlık verir. Özellikle Karadeniz bölgesinin başlangıcı olan şehir olduğu için, yeşilliği ve çayları ile meşhurdur. 

Samandere Şelalesi

Düzce il merkezine çok uzak olmayan Samandere şelalesi yer altına doğru akan ve oldukça hoş manzara sahip olan bir gezi yeridir. Aynı zamanda demir merdivenler sayesinde altına doğru inilerek bazen korkulu anlar da yaşatabilir. Bunların dışında mesire alanı da olduğu için, sakin ve temiz bir yer arayan herkese uygundur. Çocuklar içinde küçük bir parka sahip olan mesire alanında ücretsiz wc, mescid ve herkes için ayrı ayrı mangal yerleri bulunur.

Güzeldere Şelalesi

Güzeldere şelalesi de tıpkı Samandere şelalesi gibi manzarası ve havası açısından oldukça güzeldir. Kısa fakat dolgun şelale manzarası görülmeye değer doğa harikalarındandır.

Akçakoca Sahilleri

Akçakoca ilçesi başlı başına gezilmesi gereken bir ilçedir. Özellikle deniz kenarında olduğundan dolayı sahilleri sayesinde denizin de keyfine varılır. Muhafazakâr yaşayan insanlar için bay ve bayan plajları olduğundan rahatlıkla herkesin tercih edebileceği ortamlara sahiptir.

Ceneviz Kalesi Ve Plajı

Ceneviz kalesi eski mimari yapılar izlemek isteyenler için oldukça ideal bir yerdir. Ortasında su sarnıcı olup, zamanında herkesin su ihtiyacını karşılayan kuyunun 5 metre kadar derinliği bulunur. Mağara tarzındaki bu kale merdivenleri sayesinde gezilir ve arkeologlar tarafından çıkarılan tarihi eserler ziyaret edilir. Akçakoca ilçesine 3 km uzaklıkta olup, yüksek iki tepe ortasında bulunur. Sadece kale değil, sahil ve plajı da olduğundan deniz severler de özellikle ziyaret etmektedir.

Cumayeri Melen Çayı Rafting

Rafting severler için en uygun yerde Cumayeri ilçesinde yer alan melen çayıdır. Hem temiz havasından faydalanıp, hem de keyifli vakit geçirmek isteyenler rafting alanını ziyaret edebilirler.

Şeyh Müslihiddin Türbesi

Düzce ilinde maddi olarak gezildikten sonra manevi bir hava almak isteyenler mutlaka Şeyh Müslihiddin hazretleri türbesine uğramalıdır. Tasavvuf büyüklerinden olduğu için oldukça feyizli olan türbede torunları ve oğulları ile yatan Şeyh Müslihiddin Hz türbesi çilimli ilçesine bağlı olan Yukarı Karaköyündedir.

Düzce De Yapılan Festivaller

Düzce’nin özellikle Gümüşova ilçesine bağlı olan selamlar köyüne 18 Temmuz da Atatürk’ün adım atma festivalleri kutlanır. Ayrıca Cumayeri ilçesine bağlı olan Avlayan köyünde de uçurtma festivalleri düzenlenerek, he çocuklar hem de yetişkinler için oldukça keyifli ortamlar hazırlanır.

Düzce De Yenilecek Lezzetler

Düzce ilinin kendisine özel ve has lezzetleri çok fazla olmasa da, bir kaç tanesi ismiyle bile dikkat çekiyor. Özellikle Karadeniz bölgesi olduğu için hamsili börek, isli balığı daha fazla tercih edilir. Bunların yanında Çerkez tavuğu ve mamalika isimli yemek de oldukça dikkat çekenler arasında. Boşnak böreği ve tembel karı makarnası ki buna kaşık makarnası da denilir, mamursa  gibi tuhaf isimleri olsa da bazı damak tadına hoş gelen lezzetlere sahiptir. 

Tatlıları

Yiyeceklerinin yanı sıra tatlıları da olan Düzce’nin kendi ilçesi olan Akçakoca ya has tatlısı menengücceğidir. Yine aynı şekilde Düzce lokantalarında yemek yedikten sonra mutlaka tarihi tatlıcılara uğrayarak dondurmalı irmik helvasının da tadına bakmak gerekir. Fıstıklı ve kakaolu seçenekleri bulunduğu gibi, sade olarak yenildiğinde oldukça lezzetli olan dondurmalı irmik helvası, herkesin damak tadına hitap edecek kadar lezizdir. 

Düzce’nin İklimi

Karadeniz bölgesinin başlangıcı olan Düzce, iklimi sert olmayan fakat yaylası ve ormanı ile temiz bir havaya sahip olan bir ildir. Dağlık ve yaylada olan köylerinde bol kar görülürken, il merkezi oldukça yumuşak bir kış geçirir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir